دریافت کتاب دا

معرفی محتوای کتاب

کتاب «دا» علاوه بر شناسنامه و تقدیم‏نامه و فهرست مطالب، از یک مقدمه، پنج بخش، و چهل فصل، ضمائم، عکس­ها و فهرست اعلام تشکیل شده است. بخش اول دارای سه فصل؛ بخش دوم ده فصل، بخش سوم پانزده فصل، بخش چهارم دو فصل، و فصل پنجم شامل ده فصل می­باشد. ضمائم آن نیز شامل چهار مصاحبه و گفت­و­گو با شاهدان عینی برخی از وقایع آن دوره و چهار نقل قول از سه شاهد عینی دیگر و یک سند از کتاب مستندی که درباره نبردهای خرمشهر منتشر شده و صدق وقایع و حوادث راوی را تایید می­کنند، می‏باشد.

البته فلسفه نحوه ساماندهی کتاب و چرایی و چگونگی تنظیم فصول در این بخش­های پنجگانه مشخص نیست. تناسبی میان حجم فصول و بخش­های مختلف آن وجود ندارد. ضمن آن که فلسفه وجودی گفت­و­گو و مصاحبه و نقل قول مستند برای خوانندگان کتابی که ادعای نگارش یک رمان واقعی و تاریخی را دارد، هرگز روشن نیست.

راوی این اثر، خانم سیده زهرا حسینی است که در عنفوان جوانی با این شرایط بحرانی روبه­رو می‏شود و با دست خویش پیکر خونین و پاره پاره پدر و برادرش را به خاک می‏سپارد. وی به جمع‏آوری پیکر شهدا و مجروحین از سطح شهر مبادرت می­ورزد و در امر امداد به مجروحین و مصدومین در درمانگاه موقت مسجد جامع خرمشهر به صورت شبانه روزی فعالیت می­کند و حتی به منظور  توزیع غذا و مهمات­رسانی و آبرسانی به رزمندگان و مدافعان خط مقدم جبهه پیش­قدم می‏شود و به یاری همرزمان مرد خویش می­ شتابد. وی در نهایت، در روز بیستم مهر ۱۳۵۹ و پس از ۲۰ روز مقاومت و پایداری تحسین­ آمیز در امور مختلف خدمات­ رسانی به رزمندگان و مردم بی­ پناه خرمشهر، در هنگام درگیری با نیروهای بعثی در خطوط مقدم جبهه (گمرک خرمشهر) از ناحیه ستون فقرات مجروح و به آبادان و ماهشهر و سر­بندر اعزام می­شود. با این حال، از اعزام به پشت جبهه خودداری می‏کند و دوباره خودسرانه به خرمشهر باز­می­گردد که این بار به اجبار جهت مداوا به پشت جبهه اعزام می­گردد. وی در رویای بازگشت به وطن خویش، یعنی خرمشهر، پس از طی مراحل درمان و پشت سرنهادن دوران اولیه نقاهت، تلاش نافرجامی را برای اعزام به منطقه آبادان آغاز می‏کند تا در امر امداد رسانی به مجروحین جنگی سهیم گردد که شرح کامل آن که به درگیری وی و دوستانش با تکاوران نیروی دریایی و سپس دستگیریشان می­انجامد، بسیار خواندنی است. بالاخره وی پس از ازدواج با یکی از فرماندهان عملیاتی خرمشهر می­تواند در منطقه آبادان مستقر شود. اینک او با روایت تاثیرگذار خویش از آنچه در خرمشهر و از مردم بی­گناه و بی­پناه و مدافعان غیور و جان برکف این شهر دیده است، اثر ماندگاری در تاریخ ادبیات پایداری برای جوانان کشورمان آفریده است.

خوانندگان و علاقه­ مندان آثار ادبی حوزه دفاع مقدس در کتاب ارزشمند و تاثیرگذار سفر به گرای ۲۷۰ درجه شاهد بلوغ نسل نوجوانی هستند که در فرایند جنگ تحمیلی و دفاع مقدس مشارکت می‏کنند. آنان با پذیرش مسئولیت سنگین رزمندگی و دفاع از مرز و بوم و شرف و مردانگی مردم ایران، مردانگی و جوانمردی و البته مظللومیت خود را به رخ جهانیان می­کشند. کتاب دا نیز سرنوشت نسلی را به نمایش می­گذارد که به طور ناخواسته درگیر جنگی نابرابر با دشمنی غدار و ستمگر می‏شود که تا بن دندان به تسلیحات اهدایی شرق و غرب مسلح است و از پشتیبانی مادی و معنوی نظام جهانی بهره­ مند است. با این حال، دشمن به هیچ اصول انسانی، اخلاقی، و قانونی پای­بند نیست و با زیر پا نهادن قواعد بازی و لگدکوب کردن کنوانسیون­ های بین­ المللی، به طور وحشیانه­ ای به مناطق غیرنظامی و شهرهای مرزی ایران  یورش می­آورد و بی­رحمانه مردم بی­دفاع و بی­گناه آنها را به خاک و خون می­کشد و بدین سان، حقوق بشر و نهادهای مدعی حقوق بشر را به سخره می­گیرد. کتاب دا، روایتی ناب از تهاجم نیروهای بعثی به خرمشهر و فجایع خشونت­بار و خونین و ویرانگر آنان را به تصویر می­کشد که یادآور هجوم وحشیانه مغول­ها به ایران و حمله ویرانگر سپاهیان محمود افغان به شهر اصفهان است. بنابراین، خرمشهر نماد مقاومت و پایداری ایران و راوی نماد مظلومیت نسلی مقاوم، ایثارگر و سربلند است. نسلی که ناخواسته درگیر جنگ نابرابری شد که هشت سال به طول انجامید و بسیاری از سرمایه­های انسانی، معنوی و مادی کشور را به کام خود کشید. اما از سوی دیگر در این دوره حماسه­هایی خلق شد که در تاریخ ایران و پس از دوران صدر اسلام، بی­نظیر بود. زیرا مردم در سال‏های خونین دفاع مقدس سرفرازانه به میدان آمدند و از همه سرمایه­ ها و داشته­ های خود گذشتند. حال باید از یک چنین شکوهی جانبداری کرد و هرگز نباید این سترگی مردان و زنان ایران و ددمنشی دشمن را به فراموشی سپرد. دشمنی که به تباهی ما اراده کرده بود. اما به یاری خداوند نتوانست.

مطالعه کتاب – خاطرات یا رمان ـ دا به همه جوانان کشور توصیه و پیشنهاد می­شود.

دریافت کتاب دا